101 Yerleşim Yerine Doğal Gaz Hizmete Alım Töreni

Cumhurbaşkanlığı himayesinde 20 Mart 2018 tarihinde,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleşen “101 Yerleşim Yerine Doğal Gaz Hizmete Alım Töreni” Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğal gaz arzı tamamlanan 101 ilçeye ve bu ilçelerde yaşayan 2,5 milyon vatandaşa, hizmetin hayırlı olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ilaveyle Türkiye genelinde doğal gaz kullanan ilçe ve belde sayısının 400’ün üzerine çıktığını açıkladı.

Şu anda 78 ilde 68 milyon vatandaşın doğal gaz konforundan faydalandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2018’de 1,8 milyar liralık yatırımla, 2,5 milyon vatandaşın yaşadığı 94 ilçeye daha doğal gaz arzına yönelik çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi. Bu yıl, doğal gazı olmayan Şırnak, Hakkâri ve Artvin’e de bu doğal gazın götürüleceğini ve böylece 81 ilin de doğal gazla buluşturulacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir başka ifadeyle, 2018 yılı sonunda doğal gazın ulaşmadığı hiçbir ilimiz kalmayacak” diye ekledi.

Başbakan Binali Yıldırım törendeki konuşmasında "Başlangıçta aslında bölünmüş yolu olan il sayısı, doğal gazın önünde gidiyordu ama son 1-2 yılda doğal gaz hamlesi, bölünmüş yolun önüne geçti. Bunun için de Bakanımızı tebrik ediyorum. Bölünmüş yol konusunda da iyi durumdayız, 1-2 sene içinde bölünmüş yolla bağlanmayan ilimiz kalmayacak. Çok zorları kaldı, tünellerden dolayı biraz daha işimiz var. Halihazırda 400'ün üzerinde ilçe, beldede doğalgaz mevcut. Sadece illerde değil son bir yılda doğalgaz sağlanan 101 ilçe ve yerleşim merkezleriyle birlikte 2 milyon 300 bin vatandaşımız daha doğal gazın konforuyla buluşma imkanı sağladı. Bu kapsamda 2017 yılında 1 milyar 200 milyonluk yatırım yapıldı. 13 bin 500 kilometreyi aşan bir dağıtım ağı kurduk. Yapılan çalışmalarla doğal gaz dağıtım şebekesi bugün 62 milyon vatandaşımıza hizmet verir hale geldi." dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, törende yaptığı konuşmasında Türkiye'de son 16 yılda enerji alanında yapılan yatırımların tüm dünya için önemli bir örnek oluşturduğunu söyledi.

Bakan Albayrak, “Her şey Türkiye için sloganıyla çıktığımız bu yolda bugün Edirne İpsala'dan Van Edremit'e, Sinop Gerze'den Gaziantep Oğuzeli'ye, Çankırı Ilgaz'dan Siirt Tillo'ya kadar 101 yerleşim yerine daha doğal gaz getirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.” dedi. Türkiye’nin her yerine ulaşmanın gayretiyle 2017'de hem kamu hem de özel sektör eliyle 13 bin kilometreyi bulan doğal gaz boru hattı inşa edildiğini belirten Albayrak, Türkiye'yi bir uçtan diğer uca yaklaşık 8 defa kat edecek önemli bir yatırım başarısına imza atıldığını söyledi. 2017 ve 2018'de toplam 3 milyar liralık iletim ve dağıtım yatırımlarıyla daha gelişmiş bir doğal gaz altyapısına kavuşulacağını değinen Bakan Albayrak, doğal gaz iletim ve dağıtımında kesintisiz arz güvencesi, uluslararası standartlarda hizmet kalitesi, vatandaş memnuniyeti ve son teknolojiyle donatılan altyapı ağı sayesinde, Türkiye bölgede standartları belirleyen ve örnek alınan bir ülke konumuna geldiğini belirten Bakan Albayrak ayrıca GAZBİR’e çalışmalarından ve sektöre olan katkılarından  dolayı teşekkür etti.