3. Enerjide AR-GE Çalıştayı

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu (EPDK) koordinatörlüğünde, Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği (GAZBİR) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) iş birliği ile düzenlenen ‘3.Enerjide AR-GE Çalıştayı’ 19 Aralık 2017 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de gerçekleşti. Türkiye’deki üniversite ve teknokentlerin, elektrik ve gaz dağıtım şirketleri ile bir araya geldiği çalıştayda, dağıtım şirketlerinin çözüm odaklı Ar-Ge projelerinin planlanması ve gerçekleştirilmesine yönelik konular gündemdeydi.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, enerji sektörü içinde Ar-Ge için daha çok çalışılması gerektiğini belirtti. Ar-Ge konusunda üniversiteler ile iş birliğine de değinen Dönmez, Ar-Ge’nin bir amaç olarak değil kurumların hizmet kalitesini geliştirmesi için bir araç olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı konuşmasında, ‘elektrik ve doğalgaz dağıtım sistemimizin altyapısının uluslararası kalite standartları düzeyine ulaştırılması, yerlilik oranının artırılması, kayıpların ve maliyetlerinin düşürülmesi gibi hedefler doğrultusunda kurum olarak elektrik ve doğalgaz iletim ve dağıtım şirketlerine Ar-Ge bütçeleri tahsis edildiğini ve yılından bugüne gelindiğinde Ar-Ge için toplam yaklaşık 111 milyon TL bütçe ayrıldığını sözlerine ekledi.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan yaptığı konuşmasında doğal gaz dağıtım sektöründeki yatırımlara ve Ar-Ge çalışmalarına değindi. Yapılan yatırımlarla doğal gaz sektörünün hangi seviyelere ulaştığını anlatan Arslan, 2014 yılından bugüne elektrik ve doğal gaz dağıtım şirketlerinden EPDK’ya 369 AR-GE projesi sunulduğunu ve bu projelerin 137 tanesi kabul edildiğini belirtirken, bu projelerin 19’u doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından hazırlanmış olup 118 tanesi elektrik dağıtım şirketlerince hazırlandığını sözlerine ekledi. 2014 yılından bugüne kabul edilen Ar-Ge projeleri içerisinde doğal sektörüne ayrılan bütçenin yaklaşık 8,5 milyon TL olduğunu ve 2018 yılında ise sektör olarak 12 milyon TL’ bir bütçenin ayrıldığına değindi.

Bu yıl ilk kez elektrik ve doğal gaz dağıtım sektörlerinin en başarılı Ar-Ge projeleri ödüllendirildi. Şebeke İşletim Kategorisi’nde; elektrik dağıtım sektöründen Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş., doğalgaz dağıtım sektöründen ise Kayserigaz ödüllerin sahibi olurken, ‘Teknik ve Teknik Olmayan Kayıpların Azaltılması ve İş Süreçleri Kategorisi’nde’; elektrik dağıtım sektöründen Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş., Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. ile Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. ödül aldı. İletişim Teknolojisi Kategorisi’nde Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş., İzleme ve Kontrol Kategorisi’nde ise Enerya Doğalgaz Dağıtım Şirketleri ödüllerin sahibi oldu.