1. Çukurova İç Tesisat Buluşması

Gazbir-Gazmer, Gastechnics Dergisi ve Aksa Doğalgaz iş birliğiyle bu sene ilki gerçekleştirilen 1. Çukurova Doğal Gaz İç Tesisat Buluşması, dağıtım şirketleri, ürün tedarikçileri ve sertifikalı tesisat firmalarını bir araya getirdi. ‘Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye’ ve ‘Sürdürülebilir Ekonomi, Güçlü Türkiye’ mesajlarının öne çıktığı buluşmada teknolojik gelişmeler, yeni ürünler ve sistemler ile enerji verimliliği ana gündem maddeleri oldu.

Bu yıl ilki düzenlenen 1. Çukurova İç Tesisat Buluşması, 17 Ekim tarihinde Adana Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Vekili Ramazan Akyürek, Aksa Doğalgaz Başkan Yardımcısı ve 1. Grup Genel Müdürü Alper Konyalı ve Gazbir-Gazmer Genel Müdürü Mustafa Ali Akman’ın katılımıyla Adana’da gerçekleşti. Dağıtım şirketleri, ürün tedarikçileri ve sertifikalı tesisat firmalarını buluşturan etkinliğe sektör çalışanları büyük ilgi gösterdi. Doğal Gaz İç Piyasasında Teknolojik Gelişmeler ile Doğal Gazın Verimli ve Güvenli Kullanımı başlıkları altında gerçekleşen oturumlarda yeni teknolojiler, ürünler ve sistemler ile verimlilik, tasarruf ve doğal gazın hava kalitesini nasıl iyileştirdiğiyle ilgili bilgiler, alanında uzman kişiler tarafından paylaşıldı.

Moderatörlüğünü Gazbir- Gazmer Genel Müdürü Mustafa Ali Akman'ın yönettiği ilk oturumda "Doğal Gaz İç Tesisat Piyasasında Teknolojik Gelişmeler" ele alındı.

Aksa Doğalgaz Genel Müdürü Alper Konyalı, "Şehirler Doğal Gazla Nefes Alıyor" sloganıyla, Türkiye'nin dört bir yanındaki dağıtım bölgelerinde hava kalitesinin artırılmasını sağladıklarını ifade etti. Yatırımların devam ettiğini belirten Konyalı, 2017 yılında 469 milyon TL yatırım gerçekleştirdiklerini 2018 yılında ise 550 milyon TL'lik yatırım hedeflerine de ulaşacaklarını sözlerine ekledi. Çukurova bölgesinde gerçekleştirilen yatırımlarla ilgili de konuşan Konyalı, ““10 yıl önce Çukurova bölgesine ilk yatırım yaptığımızda bize bu kadar sıcak bir bölgeye yatırım yapmak için fizibilite çalışması yapıp yapmadığımız sorulmuş; sıcak bölgede doğal gaza ihtiyaç olmadığı söylenmişti. Ancak bugün geldiğimiz nokta bunun tam tersini gösteriyor; yakın zamanda yaptığımız araştırma gösteriyor ki bölgede yaşayanların yüzde 90’ı doğal gazı bir ihtiyaç olarak görüyor. Çukurovalı vatandaşlar, doğal gaza güveniyor ve doğal gaz istiyor.” dedi. Çukurova bölgesinde potansiyel abone sayısının 650 bin olduğunu ancak doğal gaz konforundan 340 bin abonenin faydalandığını belirten Alper Konyalı, bölgede 4 ilde ve 23 ilçede hizmet verdiklerini söyledi. Genişleme çalışmaları kapsamında ve yapılacak olan yatırımlarla her yıl daha fazla ilçeye ulaşmak için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Gazbir Kurumsal İletişim Komite Başkanı Özgür Özkan’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda ise Aksa Doğalgaz’dan konuşmacılar “Doğal Gazın Verimli ve Güvenilir Kullanımı” konusunda görüşlerini dile getirdi.