Enerji Tüketici Zirvesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 16 Ekim 2018 tarihinde “Enerji Tüketici Zirvesi” Ankara’da gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye'de 54 milyon elektrik ve doğal gaz abonesi, 23 milyon petrol ve akaryakıt tüketicisi ile tahmini 5 milyon kömür kullanan hane ve sanayi ile toplamda 80 milyonun biraz üzerinde noktaya hizmet veren şirketlerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ilişkili olduğunu söyledi. Fatih Dönmez, Ankara’nın kilovatsaat başına 2,1 avro/cent olan gaz bedeli ile 1 Ekim'deki fiyatlarla bile Avrupa’nın en ucuz gaz satışı yapılan başkenti durumunda olduğunu söylerken “"Türkiye hala Avrupa'da en düşük üçüncü elektrik fiyatına sahip ülke. Satın alma paritesi ile düzeltme yapılsa da Makedonya, Litvanya, Bulgaristan gibi ülkelerin de altında bir elektrik fiyatına sahibiz. Akaryakıtta da benzer durumlar söz konusu. Türkiye, benzin fiyatlarında Rusya, Belarus ve Moldova'nın arkasından Avrupa'da en ucuz benzinin satıldığı ülke." olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin enerjiye verdiği değerin fiyattan değil verimlilikten anlaşılacağını belirten Fatih Dönmez, yapılan yeni düzenlemerle tüketicilerin artık kendi elektriklerini üretebilmesinin önünü açtıklarını vurgulayan Dönmez, tüketicilerin ürettikleri elektriğin bir kısmını satmalarına da imkan sağladıklarını söyledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu(EPDK) başkanı Mustafa Yılmaz zirvede yaptığı konuşmasında EPDK'nin tüketici odaklı bir kurum olduğunu ve tüketicinin memnun olmadığı bir piyasanın sağlıklı işleyemeyeceğini belirtti.

EPDK olarak geçen yıl tüketicilerden yaklaşık 66 bin şikayet aldıklarını, bunun da 50 bin kadarının elektrikle ilgili olduğunu belirten Yılmaz, "2018'in ağustos ayı sonu itibarıyla yapılan şikayet sayısı yaklaşık 44 bin civarında, bunun da 35 bini yani yüzde 80'i yine elektrikle ilgili." olduğuna değinerek  Dağıtım ve tedarik şirketlerinin iletişim ve tüketici sorunlarının çözümünde yeterli seviyede olmadığını, bunun göstergesi olarak çeşitli şikayetlerin EPDK’ya intikal ettirildiğini sözlerine ekledi.

EPDK Doğal gaz Piyasası Dairesi Başkanı Hüseyin Daşdemir’in moderatörlüğünü yaptığı oturumda söz alan Cem Önal, abone sayısının gelişimi, tüketim miktarlarının gelişimi ve genişleme yatırımları ile ilgili önemli bilgiler verdi. 10 yıl önce Türkiye’de km2 başına 9 abone düşerken bugün bu sayının 19’a yükseldiğini belirten Önal, 2023 yılında km2 başına 24 abone ile toplam abone sayısının 19.3 milyona yükselmesini beklediklerini söyledi.

Artan abone sayısının, tüketim miktarlarına yansıdığına vurgu yapan Cem Önal, 2009 yılında 7.7 bcm olan konut tüketiminin 2017 yılı sonunda 13.3 bcm’e yükseldiğini söyledi.Türkiye’nin 2017 yılında yaklaşık 53.9 bcm ile rekor bir tüketim gerçekleştirdiğini belirten Önal, bu yılın ilk 7 ayında gerçekleşen toplam tüketim miktarını ise 29.5 bcm olarak açıkladı.

Cem Önal, ilgiyle izlenen konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Toplam doğal gaz tüketimi içerisinde dağıtım şirketlerinin dağıtım ve taşıma faaliyeti oranı 2014 yılında %80 olarak gerçekleşmişti. Bu oran 2017 yılı sonunda %87’ye ulaştı. 2014 yılında doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından toplam 39 bcm satış ve taşıma yapılırken, bu rakam 2017 yılında 47 bcm’e yükseldi. Bu durum dağıtım şirketlerinin artan yatırımlarının etkisiyle oluşmaktadır.

Genişleme yatırımları ile ilgili güncel bilgileri de paylaşan GAZBİR Genel Müdürü Cem Önal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar gerçekleştirilen yaklaşık 24 milyarTL yatırımlarla şebeke uzunluğu 130,000 km’ye ulaştı. Son 4 yıla bakıldığında toplamda yaklaşık 39,000 km şebeke inşası yapıldı.Yapılan bu yatırımların sonucunda 14.5 milyonun üzerinde aboneye doğal gaz ulaşmış durumda. Son 10 yıldaki toplam abone sayısı gelişimine bakıldığında 2009 yılından bugüne yaklaşık 7.7 milyonluk bir artış söz konusudur. Konut abone sayısı 14 milyonu, serbest tüketici sayısı ise 570 bini aşmış durumdadır.”

Ekim 2018 itibariyle Türkiye’de doğal gazın 78 il, 425 ilçe ve 12 beldede kullanıldığını açıklayan Önal,“2017 yılı başında Enerji veTabii Kaynaklar Bakanlığımız ile EPDK önderliğinde başladığımız 222 ilçeye doğalgaz arzı projesine aksaksız şekilde devam ediyoruz” dedi.

Ekim ayı itibariyle bu proje kapsamında toplam 112 ilçeye doğalgaz arzı sağlandığını belirten Önal, 2018 yılı içerisinde 80 yerleşim yerine daha gaz arzı hedeflerinin bulunduğunu kaydetti.

 “Tüm bu yatırımlar ile özellikle göç veren bölgelerde düşüşler gözlemlenirken, il merkezlerinde oluşan nüfus yoğunluğunun doğal gaz arzı sağlanan ilçelere doğru yayıldığını görmekteyiz. Doğal gaz kullanımı sağlıklı yaşam standartlarına olumlu katkıda bulunuyor. Özellikle kalitesi düşük kömür gibi halk sağlığını olumsuz yönde etkileyen alternatif yakıt türlerine göre önemli avantajları beraberinde getiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile başlatmış olduğumuz proje kapsamında doğal gaz kullanımının başladığı ilçelerdeki hava kirliliği değişim değerlerini analiz ediyoruz. Oluşturulacak rapor kamuoyu ile paylaşılacak.”