Enerji Sektöründen 2018 Yılında 5 Milyon Ağaç

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Bir Enerji Bir Nefes Enerji Sektöründen 5 Milyon Ağaç Kampanyası" kapsamında düzenlenen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, enerji kaynaklarını daha akılcı ve pratik kullanmak gerektiğini söyledi.

 

Albayrak, Türkiye'nin dünyayı en az kirleten ülkelerden olduğunu belirterek, "Enerji sektörü olarak 2018'de 5 milyon ağaç dikeceğiz" dedi. Türkiye’nin sanayi devriminden bu yana kümülatif emisyonların yüzde 0,7’sinden sorumlu olduğunu belirten Albayrak şunları kaydetti; “Fosil yakıtlardan kaynaklı emisyon salımımız Avrupa Birliği ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerinin hayli altında. 2017 rakamlarına göre, Türkiye'nin kişi başına düşen sera gazı salımı 6,07 ton karbondioksit iken OECD ortalaması kişi başı 9,5 ton karbondioksit eşdeğerdir. ABD'de bu rakam 16,2 ton, Almanya'da 8,9 ton, Rusya'da 11,2 tondur. Dünyadaki birçok ülkede 12,13,15 hatta 20 tonlara uzanan bir ekosistem var, tablo ortada.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan protokole, ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, PETDER Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem ve KÖMÜRDER adına Muzaffer Polat imza attı. Hazırlanan protokole göre 2017 yılında doğal gaz dağıtım sistemine dahil olan 1 milyonu aşkın abone için GAZBİR 2018 yılı içerisinde 1 milyon fidan dikimi gerçekleştirecek.