6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG 2018)

Bu yıl 6.sı düzenlenen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başkanlığında, 25-26 Nisan 2018 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan ICSG İstanbul 2018 Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ertürk, 2023 vizyonu doğrultusunda akıllı sistemlerin ekonominin her alanında yaygınlaştırılması büyük önem arz etmektedir. İlgili tüm tarafları bir araya getirip, ortak akıl ve dilin oluşmasına zemin hazırlamaktır” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Veysel Yayan, akıllı şebeke teknolojileri sayesinde rüzgar, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin şebekeye aktarımının kolayca yapılabileceğini ve böylece çevre dostu enerji üretilerek, karbon salınımının azaltılacağını belirtti.

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz, aklı kullanmadan enerji sektörü yönetiminin başarılı olamayacağına belirterek, 2018 ve sonrası şirketlerden akıllı şebeke ve alt sistemlerine yönelik yatırım yapmalarını beklediklerini söyledi. Yılmaz, “Bütün şirketler ya akıllanacak ya da bu sektörden aklanacaktır.” İfadesini kullandı.

T.C. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) başkanlığında, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) koordinasyonluğunda yürütülen ve ülkemizde akıllı şebeke sistemlerine geçişin alt yapısını oluşturacak olan “Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Vizyon ve Strateji Belirleme Projesi – TAŞ 2023’ün çıktıları ICSG İstanbul 2018’in ilk gününde yapılan toplantıda açıklandı. ICSG İstanbul 2018 Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Ertürk proje sonuçlarına göre akıllı sayaç teknolojilerinin kullanılması ile elde edilecek kazanımlara dikkat çeken Ertürk “Akıllı sayaç teknolojilerinin kullanılması ile elde edilecek kazanımlar ve bu kazanımlar için harcanması gereken maliyetleri gözlemleyebilmek adına birçok güzel sonuç ortaya çıkardık. Mevcutta ‘Akıllı sistemler adına ne durumdayız?’ ‘Nereye gitmek istiyoruz?’ gibi konular tespit edildi ve bir boşluk analizi yaparak bizim kapatmamız gereken mesafe ve bu mesafeyi nasıl kapatabileceğimize dair tespitlerde bulunuldu. Akıllı şebekeler ve sistemlerin şebekeye entegrasyonu hizmet kalitesinin arttırılması, verimliliğin artması, elektriğin daha az kesinti ile vatandaşa sunulması adına kullanılması gereken teknikler önerildi. Bundan sonra beklentimiz bu çıktıların dikkate alınarak önümüzdeki 5-10 yılın yol haritasının ortaya konulması yönünde.” İfadelerini kullandı.

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nda yaptığı sunumda, Türkiye’deki doğal gaz dağıtım sektörünün gelişimi konusunda kısa bir değerlendirme yaparak 2017 sonu itibariyle 72 doğal gaz dağıtım şirketi olduğunu ve 21.5 milyar lira yatırım yapıldığını belirten Arslan, bu hamlenin doğal gaz şebekesinin yüzde 42 büyümesine ve abone sayısının da yüzde 42 artmasına neden olduğunu söyledi. Yaşar Arslan kalan üç ilimize  de bu yıl doğal gaz götürülerek tüm illerin doğal gaza kavuşmuş olacağını belirterek, “62 milyon insanın doğal gaza ulaşımı var ve bunun 42.9 milyonu doğal gazı kullanır durumda. Türkiye nüfusunun yüzde 61’i doğal gaz kullanır durumda. Bu rakam Almanya'da %51, Fransa'da %37 olarak gerçekleşmektedir. Avrupa Birliği üyesi olan 28 ülkede (EU-28) toplam 230 Milyon doğal gaz kullanıcısı mevcut. AB üyesi ülkelerde doğal gaz kullanıcı sayısının toplam nüfusa oranı %45. Türkiye, 2017 yıl sonu itibariyle 49,6 milyon doğal gaz kullanan nüfus ile Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkeyi geride bırakmıştı. Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılan sıralamada Türkiye, İtalya'dan sonra (İtalya: 53,3 milyon kullanıcı) en fazla doğal gaz kullanıcısı bulunan ülkeler listesinde ikinci sırada yer alıyor. 2018 yılında genişleme çalışmaları kapsamında yapılacak olan 700 Milyon Türk Lirası tutarında yatırım ile 98 ilçe ve beldeye doğal gaz arzı hedeflenmektedir. Bu yatırım sonucu doğal gaz dağıtım hizmetinin ulaştığı toplam nüfus 64,5 milyon olacaktır. Bu rakamlar ülkemizin enerjiye ulaşım imkanı anlamında geçtiğimiz 15 yılda büyük bir aşama kaydettiğini gösteriyor. Türkiye doğal gaz kullanımında birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı.” dedi. Türkiye’deki doğal gaz kullanımının bu derece büyümesinde akıllı şebekelerin ve sistemlerin kullanılmasının önemine değinen Arslan, “Türkiye’de 42.5 milyon elektrik sayacı 14. 2 Milyon doğal gaz sayacı bulunuyor. Bunları gelecekte akıllı sayaçlara geçirmemiz durumunda 35 milyar liralık bir bütçe gerekiyor. Akıllı sayaçta ölçmediğiniz bir şeyi bilmeniz mümkün değil, bilmediğiniz bir şeyi de yönetmeniz mümkün değil. Bu ölçme sistemi akıllandırdığınızda uzaktan veri toplama, haberleşme ve oluşan veriyi de işlemeyi akıllı sistemlerde yapıyoruz.” İfadelerini belirtti.