5. İSTANBUL KARBON ZİRVESİ

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından 26.04.2018 tarihinde düzenlenen 5. İstanbul Karbon Zirvesi İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

GAZBİR'in destekleyen kuruluşlar arasında yer aldığımız zirvede, kamu, yerel yönetimler, akademi, iş dünyası, banka, finans kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldi. Zirvede, “İklim Finansmanı” ana teması ile enerji verimliliğine odaklanarak Türkiye sanayisinin iklim değişimi ile mücadelesi konuları gündeme getirildi.

Zirve kapsamında “İklim Finansmanı Küresel Gelişmeleri ve Türkiye”, “Türkiye’nin Sanayide İklim Değişimi ile Mücadelesi” ve “Karbon Yönetimi ve Endüstri” konulu oturumlar yapıldı. Yapılan oturumlarda iklim finansmanı için gerekli altyapının farklı mekanizmalarla desteklenerek sürdürülebilir olmasına dikkat çekildi ve yapılacak olan yatırımlarla birlikte önümüzde 10 yıllık süreçte enerji tüketiminde yenilenebilir enerjinin payının %40 seviyelerine çıkmasının beklendiği konuşuldu. Ayrıca enerji ve kimya sektörlerinin lider firmalarının yöneticileri sürdürülebilirlik yönetimlerini, iklim değişikliği ile mücadelelerinin en iyi uygulamalarını ortaya koydular.

Zirve’de bu yıl da sera gazı salımlarını azaltan, sürdürülebilirlik felsefesini olmazsa olmazı yapan kurum ve şirketler ödüllendirildi. 69 projenin aday olduğu zirvede, karbon emisyonunu rekor düzeyde azaltan Aksa Doğalgaz “Şehirler Doğal Gazla Nefes Alıyor” projesiyle “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görüldü. Bu projede doğal gaz kullanımı ile hane başı %50 daha az karbon salımı sağlandığı ve yalnızca Aksa Doğalgaz dağıtım bölgelerinde bir yıl içinde 6 milyon ton daha az karbon salımı gerçekleştiği belirtildi.